3D tisk - tiskárna Ender 5 - flashování bootloaderu

18.12.2019 - když si zakoupíte novou tiskárnu (je jedno, jestli Ender 5, 3 nebo jinou), tak obvykle má uzamčený bootloader (neboli zavadeč) od výrobce tiskárny. Z tohoto vyplývá, že není možné aktualizovat firmware, což je samozřejmě škoda. Zejména, když uvážíme, že základní (tzv. stock - od výrobce) firmware neumí poměrně důležité věci, jako například inteligentně hlídat teplotní čidla v závislosti například na topení hotendu/trysky a spoustu dalších užitečných věcí. Používání takového firmware může mít za následek klidně i požár (foto 1, foto 2) a minimálně tomu přeci chceme předejít. Tímto návodem tedy provedeme vypálení zavadeče (flashnutí bootloaderu) tak, aby se už kdykoliv v budoucnu dal aktualizovat samotný firmware již volně přes klasický USB kabel přímo přes USB konektor tiskárny. Zde chci také veřejně poděkovat svému mentorovi Radkovi "Zadkovi", který mi byl nápomocen s flashováním mé vlastní tiskárny.

Poznámka: tento návod je určený pro pokročilé uživatele a vše děláte na vlastní zodpovědnost. Zejména se tedy tímto zříkám jakékoliv odpovědnosti!

Pro úspěšné provedení výše uvedeného budete potřebovat tyto věci:

Celý proces je na pár minut, nejvíce času asi člověku zabere se trefit DuPont konkektory na header desky :) (pokud už máte tiskárnu smontovanou, což právě obvykle máte, abyste mohli úspěšně provést odzálohování stávající konfigurace).


Krok číslo 0 - zálohování stávající konfigurace tiskárny:

V první řadě je nutné zjistit nastavené současné hodnoty tiskárny. Už jsem se setkal s tím, že totožná Ender 5 tiskárna měla jednou šroubovici osy Z se stoupáním 8mm a druhá tiskárna pouze 4mm. Tomuto pochopitelně odpovídají i hodnoty nastavení, které jsou v druhém případě dvojnásobné. Pokud tento krok přeskočíte, tak se můžete natrápit i několik hodin s tiskárnou, která se bude chovat úplně jinak, než předpokládáte. Proto raději vezměte fotoaparát/mobil a nejprve si kompletně nafoťte stávající menu. Zejména položky v menu Motion, tak, jak vidíte na fotkách níže. Tyto hodnoty následně budeme potřebovat v dalším návodu, který se týká flashování nového firmware (ve fotkách jsem už naznačil i názvy proměnných pro lepší orientaci).

Foto zálohy stávající konfigurace Foto zálohy stávající konfigurace Foto zálohy stávající konfigurace Foto zálohy stávající konfigurace Foto zálohy stávající konfigurace Foto zálohy stávající konfigurace

Krok číslo 1 - příprava Arduino UNO na programování

Propojíme si Arduino UNO s počítačem pomocí USB kabelu a spustíme program Arduino IDE. Dále pokračujeme dle návodu v textu či obrázcích.

Krok 1 návodu Krok 2 návodu Krok 3 návodu Krok 4 návodu

Nyní je Arduino UNO naprogramované a připravené pro programování desky v tiskárně. Protože v následujícím kroku budeme připojovat vodiče DuPont na základní desku tiskárny, tak nyní Arduino odpojíme z USB.


Krok číslo 2 - správné zapojení vodičů na desku tiskárny

Vezmeme Arduino UNO a pomocí vodičků DuPont připojíme 5x F-F vodič na ISCP header v horní části s headerem na desce tiskárny. První PIN na Arduinu připojíme na první PIN na desce a takto pokračujeme i s 2, 3, 4 a 5. Jako poslední na šestou pozici desky tiskárny připojíme zbývající vodič, který ovšem připojíme na druhé straně do Arduina na pozici 10 (na levém headeru). Fotografie více napoví - nezáleží na barvě vodičů, ale aby byly propojeny správné PINy!

Schematické propojení Arduino UNO s deskou tiskárny Praktický příklad propojení Arduino UNO s deskou tiskárny

Krok číslo 3 - flashování bootloaderu na desce samotné tiskárny

Propojíme opětovně Arduino UNO s počítačem pomocí USB kabelu a pokračujeme v otevřeném programu Arduino IDE. Dále pokračujeme dle návodu v textu či obrázcích.

Krok 1 návodu Krok 2 návodu Krok 3 návodu Krok 4 návodu Krok 5 návodu Krok 6 návodu Krok 7 návodu Krok 8 návodu Krok 9 návodu Krok 10 návodu Krok 11 návodu

Nyní je deska tiskárny úspěšně naprogramovaná novým zavaděčem/bootloaderem. Můžeme odpojit Arduino UNO z PC a následně opatrně odpojíme i všechny DuPont vodiče. Tiskárnu zapneme do elektřiny a spuštěním ověříme, že se pouze rozsvítí displej, ale nebudou na něm žádné hodnoty. Tiskárnu vypneme a můžeme spodní kryt zamontovat. Dále už budeme pokračovat v rámci dalšího návodu a to flashování firmware Marlin.


Líbí se vám nebo pomohl vám text výše? Můžete mě pozvat na kávu. Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Vytisknout



Doporučuji: MePaBlu Copyright S474N ©2004-2024