Jak aktualizovat iPhone/iPad na iOS 6.1.2 a úspěšně provést jailbreak Evasi0n

08.02.2013 - dost kamarádů se na mě obracelo s dotazy na provedení upgrade svého iPhone/iPadu na nejnovější verzi firmware iOS 6.1.2 a následný jailbreak. Není v mých silách každému vše individuálně vysvětlovat či se věnovat a proto jsem sepsal tento návod. Celý proces jailbreaku (tedy aktualizace firmware + následný jailbreak) je na zhruba 20-30 minut, obnova kompletně všech dat může v případě 32 GB dat trvat i hodinu.

Před aktualizací samotnou si nejprve stáhněte požadovaný firmware iOS 6.1.2 dle typu zařízení, které hodláte aktualizovat a program na provedení jailbreaku s názvem Evasi0n:
1. Firmware iOS 6.1.2 - všechny iOS firmware (vybrat zařízení v rolovátku)
2. Evasi0n - Evasi0n web

Krok číslo 1 - záloha stávajícího iPhone/iPadu:

V první řadě doporučuji provést zálohu všech dat a nákupů. Připojte tedy svoje iZařízení k počítači s iTunes, vyberte toto zařízení a v menu Soubor vyberte Zařízení a zvolte volbu Přenést nákupy ze zařízení. Následně přejděte na záložku Souhrn, kde v sekci Zálohovat a obnovovat ručně klikněte na tlačítko Zálohovat. Vyčkejte, než se provede kompletní záloha (pozn. v případě, že máte zatrženou volbu "Šifrovat zálohy iPhonu", tak tuto volbu dočasně kvůli následnému jailbreaku zrušte).


Krok číslo 2 - aktualizace firmware:

Na stejné záložce (Souhrn) nahoře je sekce pro ověření aktualizací a obnovu. Na klávesnici stiskněte a držte klávesu Shift a myší klikněte na tlačítko Obnovit iPhone (či Obnovit iPad). iTunes vás vyzvou na vybrání souboru s firmwarem, který jste si stáhli v úvodu tohoto návodu. Najděte jej tedy na disku a potvrďte.

iTunes provedou aktualizaci/obnovu firmware přístroje na verzi 6.1.2 a po skončení (cca 10 minut) se telefon zapne a v iTunes naběhne dotaz na obnovení zálohy. Vzhledem k tomu, že většina lidí používá i nezakoupené programy, je nutno obnovu v tomto bodě přerušit. Odpojte tedy telefon od počítače a přímo na telefonu projděte průvodce spuštěním tak, abyste zvolili volbu "Nastavit jako nový iPhone", dále dobře nastavili WiFi a prošli až k Home screenu.


Krok číslo 3 - jailbreak Evasi0n:

Připojte zpátky iZařízení k počítači a ukončete aplikaci iTunes. Následně spusťte stažený program Evasi0n. Tento hned zareaguje a vypíše připojené zařízení a "rozsvítí" tlačítko Jailbreak. Klikněte na toto tlačítko, nic s telefonem nedělejte a čekejte, až vše proběhne. Po určité době program napíše, že máte na iZařízení kliknout na ikonu Jailbreak. Vezměte tedy do rukou své iZařízení a pouze 1x klepněte na tuto ikonku na displeji. Dojde pouze k probliknutí aplikace a jailbreak samotný bude dál pokračovat. Po úspěšném dokončení bude na displeji nově ikona aplikace Cydia. Tímto je jailbreak samotný hotov.

Nyní opětovně odpojte přístroj od počítače a spusťte aplikaci Cydia (pozor, je nutné mít zaplou WiFi!). Zde při prvním startu vyberte možnost, že jste User. Následně Cydia připraví své spuštění a poté si provede restart iZařízení. Po opětovném spuštění znovu klepněte na Cydia a ve spodním menu zvolte možnost Manage, zde vyberte Sources a v pravém horním rohu klikněte na Edit. V levém horním rohu se objeví tlačítko Add, na které klikněte. Do vyskočivšího okna zadejte adresu http://repo.hackyouriphone.org. Cydia zahlásí, že se jedná o zdroj s warezem, ale vy pokračujte klepnutím na Add anyway. Cydia tím načte nový zdroj.

Poté se přepněte ve spodním menu na ikonu lupy s názvem Search a do horní lišty zadejte Appsync. Cydia vypíše několik verzí a nás zajímá AppSync for iOS 6, na kterou tedy klikněte a v pravém horním menu pokračujte na Install a poté na Confirm. Touto metodou můžete nainstalovat další oblíbené aplikace ze Cydia, namátkou třeba zmíním SBSettings, OpenSSH, Open SSL, iSHSHit a další. Po instalaci AppSync a vypnutí/zapnutí iZařízení máme vše hotovo a připraveno na obnovu původních dat, tedy k poslednímu kroku.


Krok číslo 4 - obnova původních dat:

V tomto posledním a finálním kroku připojte zpátky iZařízení k počítači. iTunes samy nabídnou obnovu dat, vyberte tedy poslední zálohu (pod rolovátkem bude napsáno "provedeno dnes v XY hodin"). Pokračujte na další a iTunes samy obnoví veškerá data tak, jak byla předtím, než jste začali aktualizovat. Vzhledem k tomu, že již byl ukončen projekt Installous, tak můžete zvolit třeba program vShare,který jsem si dovolil pro "neangličtináře" přeložit. Stačí přímo v přístroji najet v Safari na jejich web (http://v.appvv.com/en/) a tlačítkem Download/Install vShare program nainstalovat. Případně ještě doporučuji projekt AppCake (ke stažení/nainstalování zde). Tento program jsem také lokalizoval do češtiny, takže se nemusíte obávat, že byste něčemu nerozuměli.


Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru VytisknoutDoporučuji: MePaBlu Copyright S474N ©2004-2019