3D tisk - tiskárna Ender 5 - doporučený upgrade

Zde budu sepisovat průběžně upgrade, které jsem své tiskárně dopřál. Pokusím se i zdůvodnění, proč právě vybrané věci.


TL Smoothers

Čím více videí člověk na YouTube zhlédne, tím méně bude vědět, jestli těch pár usměrňovacích diod v pořizovací ceně jednotek korun, budou fungovat nebo nebudou. Moje resumé zní - nemáte-li při tisknu na výsledném výrobku diagonální čáry, tak nic neřešte. Pokud máte, začněte tím, že snížte rychlost tisku o 10mm/s a zkuste znovu vytisknout. Pokud mít poté čáry nebudete, tak máte vyřešený problém :)


Základní deska

Nejnovější model desky od BigTreeTech, ideálně ve verzi SKR V2.0 nebo 1.4 Turbo. Můžete koupit i "obyčejnou" neturbo, ale ušetříte tak málo, že to nemá smysl. Ideální je kupovat verzi Mini určenou přímo pro Ender 3/5 s již osazenými drivery.

AliExpress: BigTreeTech SKR Mini V2.0
AliExpress: BigTreeTech SKR V1.4 Turbo


Ovládací displej

Tato náhrada rozhodně není must-have, ale pokud už člověk upgraduje, tak proč nemít barevný dotykový displej, který má navíc možnost dalšího USB a další čtečky SD karet.

AliExpress: BigTreeTech TFT35 E3 V3.0 Touch Screen


Drivery motorů

Potřeba jsou 3ks driverů pro X, Y a Z, kde jsou ideální TMC2208 (ideální poměr cena/výkon, kdo chce utrácet, zvolí TMC2209) a 1ks pro extruder LV8729.

AliExpress: 3 ks BigTreeTech TMC2208 UART v3.0
AliExpress: nebo 3 ks BigTreeTech TMC2209 UART v1.2
AliExpress: 1 ks BigTreeTech LV8729 v1.0


Direct drive extruder + hotend

Kompletní set Trianglelab DDE - 24V DDE ALL KIT

AliExpress: TriangleLab 24V DDE ALL KIT


Podložka na bed

Po prvních výtiscích zjistíte, že základní plastová magnetická podložka na bed asi nebude to, o čem zrovna sníte. Vylevelujete si dokonale rohy bedu a následně zjistíte, že uprostřed by to "ještě chtělo". Ideálním řešením je sklo, respektive zrcadlo (protože zrcadlo je nejdokonalejší sklo). Nechte si u blízkého sklenáře uříznout zrcadlo o rozměru 235x235 mm, tl. 4mm a uvidíte, že budete spokojeni. Někteří ještě doporučují před tiskem pomazat 2x do kříže lepidlem Kores na papír. Sám jsem používal Pepco (to zase pro změnu doporučují na lepení bydlenky), ale po opravdu dokonale vylevelovaném bedu už nepoužívám nic a světe div se, funguje to skvěle!Líbí se vám nebo pomohl vám text výše? Můžete mě pozvat na kávu. Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru VytisknoutDoporučuji: MePaBlu Copyright S474N ©2004-2024