3D tisk - tiskárna Creality Ender 5 - obecné informace

15.12.2019 - je to zhruba dva týdny, co jsem se konečně rozhoupal a rovnýma nohama skočil do 3D tisku. Vybíral jsem dlouho a ze všech stran se na mě hrnuly informace o Ender 3. Zajímavé bylo to, že dost majitelů mělo zkušenosti i s tiskárnami Prusa a když jsme se dostali k rozdílům, tak je nutno přiznat, že jsou na ní určitě kvalitnější díly, ale pokud člověk seřídí Endera, tak lze dosáhnout naprosto srovnatelných tisků, za pořizovací cenu 4-5x nižší. Proto jsem se začal dívat po Enderech, které mají i poměrně širokou základnu (skupina na FB opravdu žije).

Nakonec jsem se rozhodl, že vezmu rovnou model 5, který je naprosto jiné konstrukce ve tvaru kostky, která mi přišla, že musí být zákonitě pevnější a tužší. Také má výhodu v tom, že se nepohybuje bed (spodní deska, na které stojí výrobek) v ose Y, ale pouze v ose Z a veškerý pohyb v osách X a Y vykonává hotend, který v ose Y jezdí na dvou bočních horních hranách celé kostky.

3D tiskárna Ender 5

Tiskárna se dá zakoupit v běžné prodejní síti v ČR v ceně okolo 7.500 Kč. Já osobně zvolil cestu nákupu z Aliexpress. Určitě namítnete, že je zde riziko záruky, dlouhého čekání a doplatku na DPH/clu, ale vůbec nic se z toho nekoná. Prodejce Ender Official Store má sklad dokonce i v ČR (nebo i v Německu a Polsku), doručení je do dvou dnů od objednání a samozřejmě se žádné doplatky nekonají. Mě tiskárna vyšla kompletně (tedy i s dopravným) o více než 2 tisíce levněji, než běžně v ČR. Tedy dobrá třetina ušetřena, za což si člověk může zakoupit třeba 8kg PLA filamentu. Samozřejmě se jednalo o akci, kde jsem navíc obdržel zdarma i borosilikátové sklo na bed Creality v ceně cca $15. Tedy dá se konstatovat, že za cenu Ender 3 v ČR mám o stupínek vyšší model :)

Když si tedy počkáte na akci, které se opravdu docela často opakují (určitě jedenkrát do měsíce), tak se dá vychytat za nějakých bratru $255 (běžně je totiž přes $300).


Líbí se vám nebo pomohl vám text výše? Můžete mě pozvat na kávu. Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru VytisknoutDoporučuji: MePaBlu Copyright S474N ©2004-2024