3D tisk - tiskárna Monoprice Mini Delta - flashování firmware Marlin2MPMD

07.02.2020 - pokud máte doma tohoto "mazla", tak jste možná zjistili, že mimo základní stock firmware je k dispozici oblíbený Marlin. Zde se jedná o forknutý a upravený přímo pro MP Mini Delta (dále pro tiskárnu budu používat jen zkratkou MPMD), s názvem Marlin2MPMD (prostě Marlin pro MPMD). Tento firmware s sebou nese poměrně dost výhod a proto se rozhodně vyplatí do něj jít. Zde chci také veřejně poděkovat človíčkovi, jehož informace byly nápomocny i k sestavení tohoto článku, Michalovi Tillerovi.

Výhody, které přínáší Marlin2MPMD proti stock firmware:

Poznámka: tento návod je určený pro pokročilé uživatele a vše děláte na vlastní zodpovědnost. Zejména se tedy tímto zříkám jakékoliv odpovědnosti!

Pro úspěšné provedení naflashování nového firmware Marlin2MPMD budete potřebovat tyto věci:


Krok číslo 0 - zálohování stávající konfigurace tiskárny:

Nejprve připojte tiskárnu k počítači pomocí USB kabelu a nainstalujte driver (naleznete jej na přiložené microSD kartě, případně stahujte zde). Po připojení a spuštění vašeho oblíbeného programu (osobně používám Simplify 3D) se připojte na COM port, na kterém máte tiskánu připojenou. Poté již můžete zadat příkaz pro vypsání stávajícího nastavení tiskárny.

M503

Výsledek výpisu si ideálně uložte do nějakého souboru na disku, např. M503-stock-fw-nastaveni.txt


Krok číslo 1 - příprava microSD karty

Prvně je potřeba naformátovat microSD kartu (doporučuji vzít kartu, která byla přímo u tiskárny, odzálohovat data a následně ji zformátovat). Důležité je, aby se použilo nastavení na FAT/FAT32 a velikost alokační jednotky 512 bytů.

Potom stačí použít stažené soubory z webu Marlin2MPMD, konkrétně "fcupdate.flg" a "firmware_5ALimit_v43+.bin" (tento pokud máte původní verzi FW tiskárny 43 a vyšší). Druhý soubor přejmenujte na "firmware.bin" a společně s prvním nahrejte na zformátovanou kartu.


Krok číslo 2 - flashování firmware tiskárny

Poté odpojte tiskárnu od PC a vypněte jí přivod elektřiny. Následně již stačí microSD kartu vložit do tiskárny a tiskárnu připojit k napájecímu adaptéru. Tlačítko v zadní části (vedle microSD slotu) by se mělo rozblikat bílou barou, což indikuje začátek flashování. Někdy je třeba tento postup opakovat vícekrát, než se zadní tlačítko opravdu rozbliká bíle. Po zhruba 10 sekundách by mělo zhasnout. Nyní je možné odpojit adaptér (vypnout tiskárnu), vyjmout microSD kartu a opětovným zapnutím tiskárny ověřit, že je v ní úspěšně flashnutý firmare 133.160.3.

Úvodní obrazovka s verzí Marlin2MPMD

Krok číslo 3 - instalace nových driverů pro USB

Při změně firmware tiskárny dojde i k nutnosti použít jiné ovladače USB (respektive virtuálního COM portu) ve Windows. Marlin2MPMD vyžaduje přesně ovladač pro "ST Micro Virtual Com Port Drivers" (stáhnout můžete kdekoliv na internetu nebo zde). Po jeho instalaci můžete připojit tiskárnu přes USB a pomocí G-kódu si ověřit funkčnost, například již tradičním příkazem pro vypsání aktuálního nastavení M503. Jen pro zajímavost, můžete si výsledky porovnat s předchozí zálohou. Následovat musí kalibrace tiskárny, ale o tom až v dalším návodu.


Líbí se vám nebo pomohl vám text výše? Můžete mě pozvat na kávu. Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru VytisknoutDoporučuji: MePaBlu Copyright S474N ©2004-2022