IoT - Sonoff Mini DIY - flashování firmware Tasmota

19.09.2020 - pokud vám nejde pod nos používat "čínské cloudy" a chcete se jich zbavit (v případě Sonoff je to eWelink), tak je cesta využití svobodných komunitních FW, které fungují pouze na lokální síti a mají další rozšířené funkce (typicky například MQTT, HTTP, KNX,...) pro využití v návazných automatizacích. Jedním z nejoblíbenějších je firmware Tasmota, kde pořád probíhá vývoj a zahrnuje opravdu velké množství HW, které běží na ESP8266. Mimo jiné tedy funguje i na Sonoff Mini, jehož OTA flashování si v tomto návodu projdeme. Není potřeba tedy nic pájet, vše probíhá přes WiFi/vzduch (OTA - over the air).

Poznámka: tento návod je určený pro pokročilé uživatele a vše děláte na vlastní zodpovědnost. Zejména se tedy tímto zříkám jakékoliv odpovědnosti!

Pro úspěšné provedení výše uvedeného budete potřebovat tyto věci:

Celý proces zabere celkem 10-15 minut (sám ho v klidu a pohodě dávám za 8 minut). Pro nastavování WiFi parametrů doporučuji využít vlastní smartphone.


Krok číslo 0 - zapojení elektrického kabelu:

V první řadě je nutné vyřešit napájení Sonoffu Mini DIY. Na toto je ideální vidlice s dvojlinkou, kterou zapojte dle schématu níže. Tedy do "L in" připojte fázi (tedy černý/šedý/hnědý vodič) a do "N in" připojte nulák (modrý vodič). Pokud už teď nevíte, co máte dělat, svěřte to raději kamarádovi, co má alespoň vyhlášku č. 50, §6.

Schéma základního zapojení

Krok číslo 1 - připojení do vlastní WiFi sítě

V tomto kroku nakonfigurujeme Sonoff, aby se připojil do vaší vlastní sítě.


Krok číslo 2 - flashování firmware Tasmota Lite


Krok číslo 3 - flashování plnohodnotného firmware Tasmota s češtinou


Krok číslo 4 - nastavení základních parametrů (šablona, DTS)

Pro úspěšné fungování je potřeba definovat, jaké zařízení má obecný firmware Tasmota ovládat. Toto se děje pomocí šablony, která firmware řekne, na kterém pinu má co hledat/očekávat. Také je vhodné nastavení NTP serverů pro synchronizaci času a DST s časovými zónami, respektive i definováním, kdy začíná či končí letní čas.

{"NAME":"Sonoff Mini","GPIO":[17,0,0,0,9,0,0,0,21,56,0,0,255],"FLAG":0,"BASE":1}
TimeZone 99
TimeDST 0,0,3,1,2,120
TimeSTD 0,0,10,1,3,60
NtpServer1 tik.cesnet.cz
NtpServer2 tak.cesnet.cz
NtpServer3 ntp.nic.cz

Nyní je Sonoff Mini DIY úspěšně naflashovaný na nejnovější verzi Tasmota v češtině a můžete si v Nastavení aktivovat například MQTT a dále s ním pracovat v rámci svých automatizací třeba v mém oblíbeném Node-RED.


Líbí se vám nebo pomohl vám text výše? Můžete mě pozvat na kávu. Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Vytisknout



Doporučuji: MePaBlu Copyright S474N ©2004-2024