Jak aktualizovat iPhone/iPad na iOS 7.0.4 a úspěšně provést jailbreak Evasi0n7

30.12.2013 - jako již tradičně, dost kamarádů se na mě obracelo s dotazy na provedení upgrade svého iPhone/iPadu na nejnovější verzi firmware iOS 7.0.4 a následný jailbreak. Není v mých silách každému vše individuálně vysvětlovat či se věnovat a proto jsem sepsal tento návod. Celý proces jailbreaku (tedy aktualizace firmware + následný jailbreak) je na zhruba 20-30 minut, obnova kompletně všech dat může v případě 32 GB dat trvat i hodinu.

Před aktualizací samotnou si nejprve stáhněte požadovaný firmware iOS 7.0.4 dle typu zařízení, které hodláte aktualizovat a program na provedení jailbreaku s názvem Evasi0n7:
1. iTunes minimálně 11.1.3 - Apple web
2. Firmware iOS 7.0.4 - všechny iOS firmware (vybrat zařízení v rolovátku)
3. Evasi0n7 - Evasi0n7 web

Krok číslo 1 - záloha stávajícího iPhone/iPadu:

V první řadě doporučuji provést zálohu všech dat a nákupů. Připojte tedy svoje iZařízení k počítači s iTunes, vyberte toto zařízení a v menu Soubor vyberte Zařízení a zvolte volbu Přenést nákupy ze zařízení. Následně přejděte na záložku Souhrn, kde v sekci Zálohovat a obnovovat ručně klikněte na tlačítko Zálohovat. Vyčkejte, než se provede kompletní záloha (pozn. v případě, že máte zatrženou volbu "Šifrovat zálohy iPhonu", tak tuto volbu dočasně kvůli následnému jailbreaku zrušte).


Krok číslo 2 - aktualizace firmware:

Na stejné záložce (Souhrn) nahoře je sekce pro ověření aktualizací a obnovu. Na klávesnici stiskněte a držte klávesu Shift a myší klikněte na tlačítko Obnovit iPhone (či Obnovit iPad). iTunes vás vyzvou na vybrání souboru s firmwarem, který jste si stáhli v úvodu tohoto návodu. Najděte jej tedy na disku a potvrďte.

iTunes provedou aktualizaci/obnovu firmware přístroje na verzi 7.0.4 a po skončení (cca 10 minut) se telefon zapne a v iTunes naběhne dotaz na obnovení zálohy. Vzhledem k tomu, že většina lidí používá i nezakoupené programy, je nutno obnovu v tomto bodě přerušit. Odpojte tedy telefon od počítače a přímo na telefonu projděte průvodce spuštěním tak, abyste zvolili volbu "Nastavit jako nový iPhone", dále dobře nastavili WiFi a prošli až k Home screenu.


Krok číslo 3 - jailbreak Evasi0n7:

Připojte zpátky iZařízení k počítači a ukončete aplikaci iTunes. Následně spusťte stažený program Evasi0n7. Tento hned zareaguje a vypíše připojené zařízení a "rozsvítí" tlačítko Jailbreak. Klikněte na toto tlačítko, nic s telefonem nedělejte a čekejte, až vše proběhne. Po určité době program napíše, že máte na iZařízení kliknout na ikonu Jailbreak. Vezměte tedy do rukou své iZařízení a pouze 1x klepněte na tuto ikonku na displeji. Dojde pouze k probliknutí aplikace a jailbreak samotný bude dál pokračovat. Po úspěšném dokončení bude na displeji nově ikona aplikace Cydia. Tímto je jailbreak samotný hotov.

Nyní opětovně odpojte přístroj od počítače a spusťte aplikaci Cydia (pozor, je nutné mít zaplou WiFi!). Zde při prvním startu vyberte možnost, že jste User. Následně Cydia připraví své spuštění a poté si provede restart iZařízení. Po opětovném spuštění znovu klepněte na Cydia a ve spodním menu zvolte možnost Manage, zde vyberte Sources a v pravém horním rohu klikněte na Edit. V levém horním rohu se objeví tlačítko Add, na které klikněte. Do vyskočivšího okna zadejte adresu cydia.iphonecake.com. Cydia zahlásí, že se jedná o zdroj s warezem, ale vy pokračujte klepnutím na Add anyway. Cydia tím načte nový zdroj.

Poté přepněte ve spodním menu na ikonu lupy s názvem Search a do horní lišty zadejte Appsync. Cydia vypíše několik verzí a nás zajímá AppSync for iOS 7, na kterou tedy klikněte a v pravém horním menu pokračujte na Install a poté na Confirm. Touto metodou můžete nainstalovat další oblíbené aplikace ze Cydia, namátkou třeba zmíním SBSettings, OpenSSH, Open SSL a další. Po instalaci AppSync a vypnutí/zapnutí iZařízení máme vše hotovo a připraveno na obnovu původních dat, tedy k poslednímu kroku.


Krok číslo 4 - obnova původních dat:

V tomto posledním a finálním kroku připojte zpátky iZařízení k počítači. iTunes samy nabídnou obnovu dat, vyberte tedy poslední zálohu (pod rolovátkem bude napsáno "provedeno dnes v XY hodin"). Pokračujte na další a iTunes samy obnoví veškerá data tak, jak byla předtím, než jste začali aktualizovat. Vzhledem k tomu, že již byl ukončen projekt Installous, tak můžete zvolit třeba program vShare,který jsem si dovolil pro "neangličtináře" přeložit. Stačí přímo v přístroji najet v Safari na jejich web (http://v.appvv.com/en/) a tlačítkem Download/Install vShare program nainstalovat. Případně ještě doporučuji projekt AppCake (ke stažení/nainstalování zde). Tento program jsem také lokalizoval do češtiny, takže se nemusíte obávat, že byste něčemu nerozuměli.


Líbí se vám nebo pomohl vám text výše? Můžete mě pozvat na kávu. Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru VytisknoutDoporučuji: MePaBlu Copyright S474N ©2004-2024