Jak aktualizovat iPhone/iPad na iOS 8.1 a úspěšně provést jailbreak Pangu

23.10.2014 (aktualizováno k 10.11.2014) - jako již tradičně, dost kamarádů se na mě obracelo s dotazy na provedení upgrade svého iPhone/iPadu na nejnovější verzi firmware iOS 8.1 a následný jailbreak. Není v mých silách každému vše individuálně vysvětlovat či se věnovat a proto jsem sepsal tento návod. Celý proces jailbreaku (tedy aktualizace firmware + následný jailbreak) je na zhruba 20-30 minut, obnova kompletně všech dat může v případě 32 GB dat trvat i hodinu.

Před aktualizací samotnou si nejprve stáhněte (NE přes iTunes, ale přes odkaz níže!) požadovaný firmware iOS 8.1 dle typu zařízení, které hodláte aktualizovat a program na provedení jailbreaku s názvem Pangu:
1. iTunes minimálně 12.0.1 - Apple web
2. Firmware iOS 8.1 - všechny iOS firmware (vybrat zařízení v rolovátku)
3. Pangu 8 Jailbreak v1.2.1 - web / Pangu 8 v1.2.1 (přímo soubor)

Krok číslo 1 - záloha stávajícího iPhone/iPadu:

V první řadě doporučuji provést zálohu všech dat a nákupů. Připojte tedy svoje iZařízení k počítači s iTunes, vyberte toto zařízení a v menu Soubor vyberte Zařízení a zvolte volbu Přenést nákupy ze zařízení. Následně přejděte na záložku Souhrn, kde v sekci Zálohovat a obnovovat ručně klikněte na tlačítko Zálohovat. Vyčkejte, než se provede kompletní záloha (pozn. v případě, že máte zatrženou volbu "Šifrovat zálohy iPhonu", tak tuto volbu dočasně kvůli následnému jailbreaku zrušte). Používáte-li funkci Hledat iPhone/iPad, je také nezbytné ji před aktualizací vypnout. Klikněte na ploše iZařízení na Nastavení, pokračujte na iCloud a zde vypněte možnost Hledat iPhone nebo Hledat iPad.


Krok číslo 2 - aktualizace firmware:

Na stejné záložce (Souhrn) nahoře je sekce pro ověření aktualizací a obnovu. Na klávesnici stiskněte a držte klávesu Shift a myší klikněte na tlačítko Obnovit iPhone (či Obnovit iPad). iTunes vás vyzvou na vybrání souboru s firmwarem, který jste si stáhli v úvodu tohoto návodu. Najděte jej tedy na disku a potvrďte.

iTunes provedou aktualizaci/obnovu firmware přístroje na verzi 8.1 a po skončení (cca 10 minut) se telefon zapne a v iTunes naběhne dotaz na obnovení zálohy. Vzhledem k tomu, že většina lidí používá i nezakoupené programy, je nutno obnovu v tomto bodě přerušit. Odpojte tedy telefon od počítače a přímo na telefonu projděte průvodce spuštěním tak, abyste se úspěšně připojili na vlastní WiFi síť, následně zvolili volbu "Nastavit jako nový iPhone", dále u možnosti Apple ID zvolte "Tento krok přeskočit" (a potvrďte) a prošli až k Home screenu.


Krok číslo 3 - jailbreak Pangu:

Spusťte stažený program Pangu (ideálně pravým tlačítkem a "Spustit jako správce"). Následně připojte zpátky iZařízení k počítači a ukončete aplikaci iTunes. Pokračujte kliknutím na velké modré tlačítko uprostřed s nápisem Start Jailbreak. Tímto se spustí jailbreak, telefon se několikrát restartujte, buďte opravdu trpěliví. Po ukončení jailbreaku se objeví na základní obrazovce iZařízení ikona Cydia, což je zároveň indikátor toho, že se jailbreak úspěšně provedl. Tímto je jailbreak samotný hotov.


Krok číslo 4 - obnova původních dat:

V tomto posledním a finálním kroku připojte zpátky iZařízení k počítači. iTunes samy nabídnou obnovu dat, vyberte tedy poslední zálohu (pod rolovátkem bude napsáno "provedeno dnes v XY hodin"). Pokračujte na další a iTunes samy obnoví veškerá data tak, jak byla předtím, než jste začali aktualizovat. Vzhledem k tomu, že již byl ukončen projekt Installous, tak můžete zvolit třeba program AppCake (ke stažení/nainstalování zde) ,který jsem si dovolil pro "neangličtináře" přeložit. Případně ještě doporučuji projekt vShare. Tento program jsem také lokalizoval do češtiny, takže se nemusíte obávat, že byste něčemu nerozuměli. Stačí přímo v přístroji najet v Safari na jejich web (http://v.appvv.com/en/) a tlačítkem Download/Install vShare program nainstalovat.

Tip na zrychlení: vypněte si tzv. parallax efekty - klikněte na ikonu Nastavení, dále pokračujte na Obecné, poté Zpřístupnění a nakonec Omezit pohyb, volba musí být |, tedy zapnuto.


Líbí se vám nebo pomohl vám text výše? Můžete mě pozvat na kávu. Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru VytisknoutDoporučuji: MePaBlu Copyright S474N ©2004-2024