Jak aktualizovat iPhone/iPad na iOS 9.0.2 a úspěšně provést jailbreak Pangu

14.10.2015 - jako již tradičně, dost kamarádů se na mě obracelo s dotazy na provedení upgrade svého iPhone/iPadu na nejnovější verzi firmware iOS 9.0.2 a následný jailbreak. Není v mých silách každému vše individuálně vysvětlovat či se věnovat a proto jsem sepsal tento návod. Celý proces jailbreaku (tedy aktualizace firmware + následný jailbreak) je na zhruba 20-30 minut, obnova kompletně všech dat může v případě 32 GB dat trvat i hodinu.

Před aktualizací samotnou si nejprve stáhněte (NE přes iTunes, ale přes odkaz níže!) požadovaný firmware iOS 9.0.2 dle typu zařízení, které hodláte aktualizovat a program na provedení jailbreaku s názvem Pangu:
1. iTunes minimálně 12.3 - Apple web
2. Firmware iOS 9.0.2 - všechny iOS firmware (vybrat zařízení v rolovátku)
3. Pangu 9 Jailbreak v1.0.1 - Pangu 9 v1.0.1 (přímo soubor)

Krok číslo 1 - záloha stávajícího iPhone/iPadu:

V první řadě doporučuji provést zálohu všech dat a nákupů. Připojte tedy svoje iZařízení k počítači s iTunes, vyberte toto zařízení a v menu Soubor vyberte Zařízení a zvolte volbu Přenést nákupy ze zařízení. Následně přejděte na záložku Souhrn, kde v sekci Zálohovat a obnovovat ručně klikněte na tlačítko Zálohovat. Vyčkejte, než se provede kompletní záloha (pozn. v případě, že máte zatrženou volbu "Šifrovat zálohy iPhonu", tak tuto volbu dočasně kvůli následnému jailbreaku zrušte). Používáte-li funkci Hledat iPhone/iPad, je také nezbytné ji před aktualizací vypnout. Klikněte na ploše iZařízení na Nastavení, pokračujte na iCloud a zde vypněte možnost Hledat iPhone nebo Hledat iPad. Pokud Vaše zařízení má čtečku otisku, vypněte Touch ID a kódový zámek. Na ploše iZařízení na Nastavení, pokračujte na Touch ID a kódový zámek a zde zvolte možnost Vypnout kódový zámek.


Krok číslo 2 - aktualizace firmware:

Na stejné záložce (Souhrn) nahoře je sekce pro ověření aktualizací a obnovu. Na klávesnici stiskněte a držte klávesu Shift a myší klikněte na tlačítko Obnovit iPhone (či Obnovit iPad). iTunes vás vyzvou na vybrání souboru s firmwarem, který jste si stáhli v úvodu tohoto návodu. Najděte jej tedy na disku a potvrďte.

iTunes provedou aktualizaci/obnovu firmware přístroje na verzi 9.0.2 a po skončení (cca 10 minut) se telefon zapne a v iTunes naběhne dotaz na obnovení zálohy. Vzhledem k tomu, že většina lidí používá i nezakoupené programy, je nutno obnovu v tomto bodě přerušit. Odpojte tedy telefon od počítače a přímo na telefonu projděte průvodce spuštěním tak, abyste se úspěšně připojili na vlastní WiFi síť, poté u Polohových služeb zvolte "Vypnout polohové služby", následně u TouchID (máte-li jej v iZařízení) dejte "Nastavit Touch ID později". u Vytvořte kód zvolte dole "Volby kódu" a zde "Nepřidávat kód". Následně je nutno vybrat volbu "Nastavit jako nový iPhone/iPad". Dále u možnosti Apple ID zvolte "Nemáte Apple ID nebo jste jej zapomněli?" a na další stránce "Nastavit později v Nastavení" (a potvrďte "Nepoužívat").U Smluvních podmínek zvolte "Souhlasím" a na následné Diagnostika zvolte "Neodesílat". Tímto jste prošli až k samotnému Home screenu.


Krok číslo 3 - jailbreak Pangu:

Přepněte iZařízení do tzv. "Letového režimu" (Nastavení -> Letový řežim). Spusťte stažený program Pangu (ideálně pravým tlačítkem a "Spustit jako správce"). Následně připojte zpátky iZařízení k počítači a ukončete aplikaci iTunes. Klikněte Pokračujte kliknutím na velké šedé tlačítko uprostřed s nápisem Start. Tímto se spustí jailbreak a na ploše iZařízení se objeví dvě ikony - Pangu a druhá WWDC. iZařízení se potom restartuje a po jeho naběhnutí opětovně zapněte Letový režim. Jakmile jej zapnete, bude program pokračovat v jailbreaku. Poté Vás program vyzve, abyste kliknuli na ploše Vašeho iZařízení na ikonu Pangu a toto proveďte. Následně budete vyzvání pro povolení přístupu k Fotografiím, tedy povolte přístup. Jakmile se v programu objeví "Jailbreak completed", máte hotovo. Dojde k poslednímu restartu a na základní obrazovce iZařízení ikona Cydia, což je zároveň indikátor toho, že se jailbreak úspěšně provedl. Tímto je jailbreak samotný hotov.

Nyní opětovně odpojte přístroj od počítače a spusťte aplikaci Cydia (pozor, je nutné mít zaplou WiFi!). Nyní Cydia připraví své spuštění a poté si provede restart iZařízení. Po opětovném spuštění znovu klepněte na Cydia a ve spodním menu zvolte možnost Sources a v pravém horním rohu klikněte na Edit. V levém horním rohu se objeví tlačítko Add, na které klikněte. Do vyskočivšího okna zadejte adresu cydia.iphonecake.com. Cydia zahlásí, že se jedná o zdroj s warezem, ale vy pokračujte klepnutím na Add anyway. Cydia tím načte nový zdroj.

Poté přepněte ve spodním menu na ikonu lupy s názvem Search a do horní lišty zadejte AppSync Unified, na kterou tedy klikněte a v pravém horním menu pokračujte na Install a poté na Confirm. Touto metodou můžete nainstalovat další oblíbené aplikace ze Cydia, namátkou třeba zmíním CCSettings, OpenSSH, Open SSL, Facebook++, afc2add a další. Po instalaci AppSync a vypnutí/zapnutí iZařízení máme vše hotovo a připraveno na obnovu původních dat, tedy k poslednímu kroku.


Krok číslo 4 - obnova původních dat:

V tomto posledním a finálním kroku připojte zpátky iZařízení k počítači. iTunes samy nabídnou obnovu dat, vyberte tedy poslední zálohu (pod rolovátkem bude napsáno "provedeno dnes v XY hodin"). Pokračujte na další a iTunes samy obnoví veškerá data tak, jak byla předtím, než jste začali aktualizovat. Vzhledem k tomu, že již byl ukončen projekt Installous, tak můžete zvolit třeba program AppCake (ke stažení/nainstalování zde nebo přímo v Cydia), který jsem si dovolil pro "neangličtináře" přeložit. Případně ještě doporučuji projekt vShare. Tento program jsem také lokalizoval do češtiny, takže se nemusíte obávat, že byste něčemu nerozuměli. Stačí přímo v přístroji najet v Safari na jejich web (http://v.appvv.com/en/) a tlačítkem Download/Install vShare program nainstalovat.

Tip na zrychlení: vypněte si tzv. parallax efekty - klikněte na ikonu Nastavení, dále pokračujte na Obecné, poté Zpřístupnění a nakonec Omezit pohyb, volba musí být |, tedy zapnuto.


Líbí se vám nebo pomohl vám text výše? Můžete mě pozvat na kávu. Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru VytisknoutDoporučuji: MePaBlu Copyright S474N ©2004-2024