Jak aktualizovat nebo přeinstalovat systém v iPhone/iPad

25.09.2017 - dlouhodobě se každému snažím vysvělovat, že dělat aktualizace přes OTA (tzv. over-the-air, přímo přes menu telefonu) je nesmysl, protože se jedná se o tzv. rozdílovou aktualizaci. Vždy říkam, že rozdíl mezi OTA a plnohodnotným přeinstalováním je jako rozdíl instalovat Windows 10 přes Windows 7. Určitě je vždy lepší disk zformátovat a instalovat načisto, protože některé soubory jsou zavedeny v paměti a tím pádem nemohou být smazány nebo přepsány. Potom vznikají úplně zbytečně problémy se systémem, jeho nestabilitou, atd. A stejně je tomu i při aktualizaci/přeinstalování iZařízení, kde rozhodně doporučuji vše dělat "offline přes PC". Tedy v klidu si nejprve stáhnout firmware do počítače a teprve potom instalovat. Samozřejmě můžete rovnou toto dělat přímo přes iTunes bez staženého FW, ale riskujete, že budou servery přetížené a že může dojít k výpadku při samotném stahování (velmi typické zejména když Apple představí nový FW a všichni začnou aktualizovat). Já raději problémům předcházím a proto preferuji tedy nejprve stažení firmware na disk a teprve potom spouštění aktualizace/přeinstalace. A nakonec ještě jednou pro jistotu a tučně: "ROZHODNĚ NEDOPORUČUJI DĚLAT OTA AKTUALIZACE!".

Celý proces aktualizace/přeinstalace je na zhruba 20-30 minut, obnova kompletně všech dat může v případě 64 GB dat trvat i hodinu a více.

Před aktualizací samotnou si nejprve stáhněte (NE přes iTunes, ale přes odkaz níže!) požadovaný firmware dle typu zařízení, které hodláte aktualizovat/přeinstalovat:
1. Aktuální iTunes - web Apple
2. Firmware dle typu zařízení - všechny iOS firmware


Krok číslo 1 - záloha stávajícího iPhone/iPadu:

V první řadě doporučuji provést zálohu všech dat a nákupů. Připojte tedy svoje iZařízení k počítači s iTunes, vyberte toto zařízení a v menu Soubor vyberte Zařízení a zvolte volbu Přenést nákupy ze zařízení. Používáte-li funkci Hledat iPhone/iPad, je také nezbytné ji před aktualizací vypnout. Klikněte na ploše iZařízení na Nastavení, pokračujte na iCloud a zde vypněte možnost Hledat iPhone nebo Hledat iPad. Následně přejděte na záložku Souhrn, kde v sekci Zálohovat a obnovovat ručně a ověřte, že máte zatrženou volbu Šifrovat zálohy iPhonu (toto je důležité kvůli všem datům v přístroji - např. vše z aplikace Zdraví,...). Poté klikněte na tlačítko Zálohovat.

Vyčkejte, než se provede kompletní záloha, toto si ověřte zkontrolováním, že poslední záloha je s dnešním datumem a aktuálním časem.


Krok číslo 2 - aktualizace/přeinstalace firmware:

Na stejné záložce (Souhrn) nahoře je sekce pro ověření aktualizací a obnovu. Na klávesnici stiskněte a držte klávesu Shift a myší klikněte na tlačítko Obnovit iPhone (či Obnovit iPad). iTunes vás vyzvou pro výběr souboru s firmwarem, který jste si stáhli v úvodu tohoto návodu. Najděte jej tedy na disku a potvrďte.

iTunes provedou aktualizaci/obnovu firmware přístroje na danou verzi a po skončení (cca 10 minut) se telefon zapne a v iTunes naběhne dotaz na obnovení zálohy.


Krok číslo 3 - obnova původních dat:

V tomto posledním a finálním kroku tedy vyberte poslední zálohu k danému zařízení (pod rolovátkem bude napsáno "provedeno dnes v XY hodin"). Pokračujte na další a iTunes samy obnoví veškerá data tak, jak byla předtím, než jste začali aktualizovat. Po skončení telefon zahlásí, že obnova dat byla úspěšně dokončena a přímo na telefonu projděte průvodce spuštěním, abyste se dostali na úvodní stránku Home screnu. V tuto dobu nejspíše ještě uvidíte, jak telefon stahuje chybějící programy - nechte jej tedy klidně ještě ležet a pracovat.

Tip na zrychlení: vypněte si tzv. parallax efekty - klikněte na ikonu Nastavení, dále pokračujte na Obecné, poté Zpřístupnění a nakonec Omezit pohyb, volba musí být |, tedy zapnuto.


Líbí se vám nebo pomohl vám text výše? Můžete mě pozvat na kávu. Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru VytisknoutDoporučuji: MePaBlu Copyright S474N ©2004-2024