Jak na HSDPA modem Huawei E220

16.04.2008 - několik dní jsem bezúspěšně věnoval tomuto zázraku moderní techniky, než jsem u operátora infolinky zjistil, že sice je aktivovaný datový tarif, ovšem zároveň jsou zablokovány data na SIM kartě. Jelikož jsem zkoušel několik desítek různých ovladačů, verzí firmware atd., přišel jsem dle mého názoru na ideální kombinaci. Respektive pro ty, co mají modemy z distribuce Vodafone je tento návod zřejmě nejzajímavější. Tyto modemy nemají aktivní paměť uvnitř, na které se v ostatních případech nachází drivery. Vodafone jde cestou přibalování driverů na CD a také upraveného firmware uvnitř, který nutí využívat pouze síť Vodafone (natvrdo nastavený vlastní APN). Samozřejmě toto lze jednoduchým AT příkazem (at+cgdcont=1,"IP","internet") překonat, nicméně proč dělat zbytečné kroky navíc. Dalším faktem je, že instalace od Vodafone má přes 75 MB, zatímco originální drivery pouze 7 MB. Nejnovější firmware dokonce podporuje rychlost připojení až 7,2 Mbit (samozřejmě teoretickou). Pokud Vás toto vše zaujalo, čtěte dále.

Před úpravou si připravte svůj modem, USB kabel a následující dva soubory:
1. Nejnovější firmware ve verzi 11.117.09.04.00.B268 (mirror)
2. Nejnovější obsah paměti ve verzi 11.002.03.16.03.B266 (mirror)

Krok číslo 1 - propojení modemu s PC:

V prvním řadě doporučuji odinstalovat veškeré věci související s modemem (Vodafone Mobile Connect, Mobile Partner, atd.). Poté propojte modem s počítačem a budeme flashovat nejdříve firmware a následně obsah paměti s drivery :-)


Krok číslo 2 - flashování firmware:

Spusťte soubor "E220Update_11.117.09.04.00.B268.exe" a postupujte dle návodu. Po spuštění nám nezbude nic jiného, než vybrat I accept the agreement a pokračovat kliknutím na Next.

Postup flashování firmware - bod 1

Flashovací utilita oskenuje USB porty počítače a pokusí se vyhledat připojený modem. Na této obrazovce můžeme i visuálně ověřit stávající verze firmware (Current version - 11.110.01.03.11) a pod ní novou verzi, která bude do zařízení flashována (Target version - 11.117.09.04.00). Nic nezatrháváme a pokračujeme kliknutím na Next.

Postup flashování firmware - bod 2

Obligátní varování o tom, že si můžete poškodit modem a že nemáte přerušovat při flashování upgrade a dělat jiné skopičiny. Slabší povahy teď program ukončí, ti silnější kliknou na Ano.

Postup flashování firmware - bod 3

Druhé kolo varování s upřesněním, abyste neodpojovali modem při flashování. Opětovně pokračujeme kliknutím na Next.

Postup flashování firmware - bod 4

Nyní začíná nejzajímavější část a to čekání. V klidu čekejte, modem při statutu Updating bliká jak divý, ale neznepokojujte se.

Postup flashování firmware - bod 5

Jakmile vyskočí následovná hláška, máme vyhráno. Nový firmware je v modemu a můžeme se směle dále. Aktuálně již uvidíte v Tento počítač další mechaniku CD-ROM, ovšem díky "péči" Vodafone v obsahu paměti nic není a tudíž Vám nepůjde zobrazit její obsah. Ovšem to hned napravíme následujícím krokem - flashováním obsahu paměti.

Postup flashování firmware - bod 6

Krok číslo 3 - flashování obsahu paměti (pro drivery):

Spusťte soubor "UTPS11.002.03.16.03.B266.exe" a postupujte dle návodu. Po spuštění nám opětovně nezbude nic jiného, než vybrat I accept the agreement a pokračovat kliknutím na Next.

Postup flashování flashmemory - bod 1

Zde si prosím všimněte, že originální modem od Vodafone má v kolonce Current version hodnotu Unknown, což jasně dokazuje absenci obsahu paměti. Dalším důkazem může být spuštění flashování obsahu paměti na modemu, který má původní firmware. Ten zjevně blokuje i zápis do obsahu paměti a tento upgrade spadne na začátku flashování. Na druhém screenshotu je vidět hodnota Current version u modemu s již flashovaným obsahem paměti.

Postup flashování flashmemory - bod 2

Zde je důkaz, že v prvním případě není hodnota Unknown pouze chybně vyčtenou. Vodafone modemy opravdu zjevně paměť nevyužívají a mají ji blokovanou. Můžete si ověřit sami znovuspuštěním flashování po jeho úspěšném dokončení.

Postup flashování flashmemory - bod 2a

Obligátní varování o tom, že si můžete poškodit modem a že nemáte přerušovat při flashování upgrade a dělat jiné skopičiny. Slabší povahy tu již nejsou, protože odpadly v kroku jedna, takže klikneme na Ano.

Postup flashování flashmemory - bod 3

Druhé kolo varování s upřesněním, abyste neodpojovali modem při flashování. Opětovně pokračujeme kliknutím na Next.

Postup flashování flashmemory - bod 4

Nyní začíná opětovně druhá nejzajímavější část a to čekání. V klidu si zapalte druhou cigaretu, případně vypijte druhou kávičku, modem při statutu Updating bliká jak divý, ale neznepokojujte se.

Postup flashování flashmemory - bod 5

Tramtadadááá, hotovo. Klikněte na Finish, odpojte modem a znovu jej připojte.

Postup flashování flashmemory - bod 6

V Tento počítač je již vidět automaticky nejenom další mechanika CD-ROM, ale zároveň máte možnost vidět její obsah o velikosti cca 7,1 MB. Pokud máte povolenou funkci autorun, dojde k automatickému spuštění instalace a modem se Vám kompletně sám nainstaluje ze sebe sama. Nainstalována je taky velmi graficky povedená aplikace s názvem Mobile Partner. Tato už umožňuje Import/Export nastavení, takže pokud se Vám nechce nic nastavovat, stáhněte si zde konfigurační soubory přímo: T-Mobile, O2, Vodafone (Oskarta) a přes menu Tools - Options - Profile Management - Import proveďte naimportování nastavení.


Líbí se vám nebo pomohl vám text výše? Můžete mě pozvat na kávu. Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru VytisknoutDoporučuji: MePaBlu Copyright S474N ©2004-2024