Postřehy z praxe - polofunkční domácí WiFi

Řešíte doma neustálé problémy s vypadávajícím signálem WiFi? Musíte chodit pořád restartovat váš router nebo jej pravidelně vytahujete ze zásuvky? Nebo na to dokonce používáte spínací hodiny? Snažili jste se rozšířit signál pomocí různých extenderů, ale jediné, čeho jste dosáhli, že se opakuje a násobí výše napsané?

Zřejmě proto jste se dostali na tuto stránku, respektive ji vám mohl poslat autor (já), protože ho pořád nebaví vysvětlovat stejné věci dokola. Zřejmě budete těmi, co budou do roztrhání těla tvrdit, že s jejich slavným TP-Linkem, D-Linkem nebo Asusem jsou vlastně spokojeni. Jen "zapomenou" dodat, že s ním vlastně mají neustále nějaké problémy, pro které ovšem mají 100 dalších zaručeně jiných "vysvětlení" (čtěte výmluv). Mezi nejběžnější výmluvy patří:

Je nutné si uvědomit, že v dnešní době opravdu nestačí TP-Link router s AP, fungující dle normy 802.11n za 3 stovky tady od Franty z hospody, kterej říkal, že je super. Osobně mám takové heslo a tím se řídím: "Jakmile to má v názvu obsaženo slovo LINK, tak pryč od toho!". Stejně tak je potřeba nehledat spásu v různých extenderech, ale opravdu poctivě natáhnout kabel a na něj posadit klasické AP, které respektuje i ostatní AP v celé topologii a umí s nimi fungovat/kooperovat. Po náhradě za níže doporučené věci veškeré problémy zmizí jako mávnutím kouzelného proutku a vše začně fungovat. Náhoda, že? Tedy pojďme na konkrétní návrhy.


1. Finančně citlivější aneb šetřílci za každou cenu:

První návrh pro citlivky, co když vidí cenu, tak hned zařadí zpátečku s tím, že nejsou žádná firma. Nicméně toto je opravdu řešení, které je dle dnešních standardů, tedy s podporou pásma 2.4 GHz a 5 GHz, prostě dle normy 802.11ac, vhodné jako naprostý základ. Kdybyste byli firma (a větší, protože UBNT zvládá opravdu hodně), tak se budeme bavit o HP Aruba nebo Ruckus a ceny rovnou násobte dvacíti. U této varianty jsem ochoten akceptovat i D-Link jakožto pouhý switch, protože na tom snad nelze nic pokazit a tento je sympatický jak cenou, tak i kovovým provedením. Aktuálně konečně mé oblíbené UBNT udělalo cenově dostupný malý switch, který je zároveň managovatelný přes Controller a tedy naprosto skvělou záležitostí pro nastavování a rozšiřování možností celé sítě i do budoucna. Cenový rozdíl cca 300 Kč je tedy mizivý, vzhledem k tomu co nabízí. U WiFi AP je nejlepší poměr cena/výkon u UAP-AC-LR, AP-AC-LITE je sice drobet levnější, ale LR má více MIMO antén. Naproti tomu PRO verze je zase zbytečně dražší. Volba je tedy jasná. Pozor, u této verzi nelze hovořit o "unifikaci" domácnosti, protože router není z řady UniFi. Opravdu zvažte nákup minimálně USG.


2. Zlatý střed:

Ideální varianta pro všechny ty, co chtějí mít "UniFikovanou" domácnost. Největší výhodou je, že vše spolu krásně komunikuje, nastavování je dílem okamžiku (kliknutí na "Adoptovat") a veškeré nastavení například dalších nových AP už více nevyžaduje. U WiFi sítě máte pouze jedno SSID (společné pro 2,4 GHz i 5 GHz), nic se vzájemně neruší a naopak kooperuje. Díky kompletní unifikaci se člověk dočká i pěkných statistických grafů, atd. Vše lze nastavovat i v rámci mobilní aplikace, nicméně osobně doporučuji UniFi Controller nainstalovaný minimálně na počítači, případně ideálně na RPi (jede spolehlivě i na RPi 2B).


3. Fajnšmekři a profesionálové:

Ještě před nějakou dobou bych všem fajšmekrům a profesionálům jednoznačně doporučoval router Turris Omnia (jemuž je i zde na webu věnována sekce). Nicméně vzhledem k tomu, že v mém okolí (a mne nevyjímaje) začínají lidem hromadně odumírat eMMC (vnitřní paměťové úložiště) a vzhledem k tomu, že NIC.cz se k tomu staví stylem "po nás potopa", tak bych naopak již tento router nikomu nedoporučoval. Znalejší určitě namítnou, že je nutné používat SSD a směřovat /srv/ na něj, nicméně tak jsme to přesně všichni postižení měli. I přesto došlo k ošoupání paměti. Řešení tohoto stavu existuje, buď je to placená výměna přepájením eMMC s tím, že se dříve či později bude situace opakovat, případně, že se dá nastavit bootování z SSD disku. Problém tohoto řešení je ovšem to, že v případě havárie systému majitel přijde o veškeré data na SSD, tedy zejména zálohy a také například veškeré LXC (virtuální počítače). Z mého pohledu je tedy toto nepřijatelným stavem a proto jsem se rozhodl celkově UniFikovat domácnost. Můj poměrně dlouhý příspěvek přímo na fóru Omnie leží bez povšimnutí od 22.1.2020.

Co se samotného výběru týče, jedná se o pokračování předchozí varianty s využitím prvků řady Pro. Výsledný nárůst výkonu bude nejlépe patrný, pokud máte jako konektivitu ideálně FTTH s rychlostí od 100 Mbit výše (zde už by se klasický USG mohl při realtime hlídání hrozeb už zadýchat). Vše lze nastavovat i v rámci mobilní aplikace, nicméně osobně doporučuji v této variantě rozhodne UniFi Controller nainstalovaný na trvalě běžící RPi.


4. Extrémisti a naprostí fajnšmekři:

Blázni do technologií a chcete variantu bez kompromisů? Chcete mít to nej v ještě relativně normální ceně? Ovšem počítejte, že proti zlatému středu jsme někde na více než sedminásobku ceny. Samozřejmě, pokud je 24 portů u switche málo, tak lze zvolit 48p variantu. Případně stohovat a následně vzájemně přes SFP+ propojit optikou a využít tak 10 Gbit. Výhodou Dream Machine Pro je vestavěný UniFi Controller, takže zde již nemusí další krabička běžet, ale obslouží sebe i síť sám. Co se AP týče, tak si osobně myslím, že UniFi XG jsou vyhozené peníze, protože je lepší koupit o to více například UAP-AC-PRO a ty vhodně rozmístit a zkvalitnit dosah pro jednotlivé klienty. Ovšem pokud jste extrémisti, tak je XG jasnou volbou :D


Poznámka pod čarou: protože si někteří myslí, že kovářova kobyla chodí bosa, tak přidávám screenshot vlastního domácího setupu:

Seznam UniFi zařízení

Líbí se vám nebo pomohl vám text výše? Můžete mě pozvat na kávu. Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru VytisknoutDoporučuji: MePaBlu Copyright S474N ©2004-2023