Základní informace k Apple HomeKit / HomeBridge

19.01.2018 - vzhledem k tomu, že se mi začala plnit domácnost různými online hračičkami, tak jsem začal zjišťovat možnosti, jak tyto věci "zastřešit". Jako ideální se mi jevilo využití Apple HomeKitu, který je ovšem poměrně uzavřený, respektive společnosti vyrábějící zařízení musí prý projít složitým procesem schvalování, atd. Tedy jedná se o běh na dlouhou trať a někteří to prostě radějí vzdají předem.

Zařízení, která jsou certifikované pro provoz s Apple Homekit poznáme lehce podle následujícího loga, které obvykle nese balení:

Apple HomeKit logo

Každé zařízení následně na sobě nese samolepku s grafickým logem HomeKit a zároveň osmimístným číselným kódem, který slouží ke spárování s vaší Domácností (aplikace na iZařízení). Kód je zapsán ve tvaru tři čísla-dvě čísla-tři čísla, tak jak vidíte na obrázku níže:

Kód Apple HomeKit

Naštěstí jsou mezi námi šikovní lidé, který si poradí se spoustou věcí a došlo k tomu, že do Apple HomeKit se dají přidat i zařízení, které primárně podporu od svého výrobce nemají. Toto vše je možné s pomocí tzv. HomeBridge, který slouží jako propojení mezi takovými zařízeními a Apple HomeKitem. HomeBridge si rozumí pouze s linuxem a pro účely jeho provozování v domácnosti (rozměry, výkon, mizivá spotřeba energie,...) je z mého pohledu asi nejvhodnější Raspberry Pi 2 nebo 3. Sám zatím provozuji řešení na Raspberry Pi 2, které i tak bohatě výkonově dostačuje na ovládání/obsluhu poměrně dost zařízení.

Díky HomeBridge můžeme tak do Domácnosti dostat například běžné IP kamery, oblíbenou meteostanici NetAtmo (vnitřní i venkovní čidla včetně zobrazení kvality vzduchu, apod.), dále třeba ovládat domácnost (zásuvky, světla, infra zařízení jako televize nebo klimatizace,...) přes centrálu BroadLink a spoustu dalších hračiček, které sám teprve objevuji.

Sám mám již úspěšně rozchozeno několik kusů IP kamer, hodnoty z čidel NetAtmo a ovládání spotřebičů v domácnosti přes infra (televize - zesilování, zeslabování, mute, kanály nahoru a dolů, vypnutí TV nebo volba konkrétního kanálu, či makro na sledování Kodi; ovládání klimatizace a další spotřebiče jako třeba osvětlovací LED pásky). Díky Siri se všechny tyto věci dají samozřejmě ovládat hlasem z iZařízení (iPhone, iPad) nebo přes Apple Watch.

Apple HomeKit - příklad Domácnosti z praxe Apple HomeKit - příklad Domácnosti z praxe Apple HomeKit - příklad Domácnosti z praxe

Tímto bych asi uzavřel základní část a můžeme se společně vrhnout na úspěšné rozchození i ve vaší domácnosti. Pokračujte již tedy kliknutím na jednotlivé návody.


Líbí se vám nebo pomohl vám text výše? Můžete mě pozvat na kávu. Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Vytisknout



Doporučuji: MePaBlu Copyright S474N ©2004-2024