3D tisk - tiskárna Ender 5 - flashování bootloaderu
18.12.2019 - když si zakoupíte novou tiskárnu (je jedno, jestli Ender 5, 3 nebo jinou), tak obvykle má uzamčený bootloader (neboli zavadeč) od výrobce tiskárny. Z tohoto vyplývá, že není možné aktualizovat firmware, což je samozřejmě škoda. Zejména, když uvážíme, že základní (tzv. stock - od výrobce) firmware neumí poměrně důležité věci, jako například inteligentně hlídat teplotní čidla v závislosti například na topení hotendu/trysky a spoustu dalších užitečných věcí. Používání takového firmware může mít za následek klidně i požár (foto 1, foto 2) a minimálně tomu přeci chceme předejít. Tímto návodem tedy provedeme vypálení zavadeče (flashnutí bootloaderu) tak, aby se už kdykoliv v budoucnu dal aktualizovat samotný firmware již volně přes klasický USB kabel přímo přes USB konektor tiskárny. Zde chci také veřejně poděkovat svému mentorovi Radkovi "Zadkovi", který mi byl nápomocen s flashováním mé vlastní tiskárny.
Poznámka: tento návod je určený pro pokročilé uživatele a vše děláte na vlastní zodpovědnost. Zejména se tedy tímto zříkám jakékoliv odpovědnosti!
Pro úspěšné provedení výše uvedeného budete potřebovat tyto věci:
- 1. Vývojovou desku Arduino UNO (či její klon)
- 2. Patřičný USB kabel k připojení desky, nejčastěji tedy s konektory USB-A a USB-B (tzv. tiskárnový USB kabel)
- 3. Vodiče s DuPont konektory v těchto počtech: 5ks F-F a 1ks M-F
- 4. Aktuální verzi programu Arduino IDE - web Arduino Software
- 5. Odpojenou tiskárnu od elektřiny a sundanou spodní stěnu (pozor na káblík k větráku!)
Celý proces je na pár minut, nejvíce času asi člověku zabere se trefit DuPont konkektory na header desky :) (pokud už máte tiskárnu smontovanou, což právě obvykle máte, abyste mohli úspěšně provést odzálohování stávající konfigurace).
Krok číslo 0 - zálohování stávající konfigurace tiskárny:
V první řadě je nutné zjistit nastavené současné hodnoty tiskárny. Už jsem se setkal s tím, že totožná Ender 5 tiskárna měla jednou šroubovici osy Z se stoupáním 8mm a druhá tiskárna pouze 4mm. Tomuto pochopitelně odpovídají i hodnoty nastavení, které jsou v druhém případě dvojnásobné. Pokud tento krok přeskočíte, tak se můžete natrápit i několik hodin s tiskárnou, která se bude chovat úplně jinak, než předpokládáte. Proto raději vezměte fotoaparát/mobil a nejprve si kompletně nafoťte stávající menu. Zejména položky v menu Motion, tak, jak vidíte na fotkách níže. Tyto hodnoty následně budeme potřebovat v dalším návodu, který se týká flashování nového firmware (ve fotkách jsem už naznačil i názvy proměnných pro lepší orientaci).
Krok číslo 1 - příprava Arduino UNO na programování
Propojíme si Arduino UNO s počítačem pomocí USB kabelu a spustíme program Arduino IDE. Dále pokračujeme dle návodu v textu či obrázcích.
- 1. Soubor -> Příklady -> 11.ArduinoISP -> ArduinoISP; tímto se otevře ArduinoISP sketch (ověříme pohledem vlevo nahoře)
- 2. Nástroje -> Vývojová deska -> Arduino/Genuino Uno
- 3. Nástroje -> Port: -> COM x (zde COM port podle PC, u mě je to COM7)
- 4. Tlačítko Nahrát nahoře (symbol PLAY, začne kompilovat a nahrávat)
Nyní je Arduino UNO naprogramované a připravené pro programování desky v tiskárně. Protože v následujícím kroku budeme připojovat vodiče DuPont na základní desku tiskárny, tak nyní Arduino odpojíme z USB.
Krok číslo 2 - správné zapojení vodičů na desku tiskárny
Vezmeme Arduino UNO a pomocí vodičků DuPont připojíme 5x F-F vodič na ISCP header v horní části s headerem na desce tiskárny. První PIN na Arduinu připojíme na první PIN na desce a takto pokračujeme i s 2, 3, 4 a 5. Jako poslední na šestou pozici desky tiskárny připojíme zbývající vodič, který ovšem připojíme na druhé straně do Arduina na pozici 10 (na levém headeru). Fotografie více napoví - nezáleží na barvě vodičů, ale aby byly propojeny správné PINy!
Krok číslo 3 - flashování bootloaderu na desce samotné tiskárny
Propojíme opětovně Arduino UNO s počítačem pomocí USB kabelu a pokračujeme v otevřeném programu Arduino IDE. Dále pokračujeme dle návodu v textu či obrázcích.
- 1. Soubor -> Vlastnosti
- 2. Do Správce dalších desek URL: vložte následující odkaz: "https://raw.githubusercontent.com/Lauszus/Sanguino/master/package_lauszus_sanguino_index.json"
- 3. Nástroje -> Vývojová deska -> Manažér Desek...
- 4. Do horního pole Typ vepsat Sanguino, poté kliknout na Instalovat
- 5. Nástroje -> Vývojová deska -> Sanguino
- 6. Nástroje -> Procesor -> ATmega 1284 or ATmega1284P (16 MHz)
- 7. Nástroje -> Programátor -> Arduino as ISP
- 8. Nástroje -> Port: -> COM x
- 9. Nástroje -> Vypálit zavaděč
Nyní je deska tiskárny úspěšně naprogramovaná novým zavaděčem/bootloaderem. Můžeme odpojit Arduino UNO z PC a následně opatrně odpojíme i všechny DuPont vodiče. Tiskárnu zapneme do elektřiny a spuštěním ověříme, že se pouze rozsvítí displej, ale nebudou na něm žádné hodnoty. Tiskárnu vypneme a můžeme spodní kryt zamontovat. Dále už budeme pokračovat v rámci dalšího návodu a to flashování firmware Marlin.