Project: TURRIS - návod pro kompletní zálohování změn a nastavení

Vzhledem k počtu různých změn a nastavení je vhodné začít změny nějak zálohovat. Nebylo by asi moc příjemné uvést přístroj do továrního nastavení a znovu vše ručně nastavovat. A v tomto by měl pomoci tento návod, který počítá s tím, že je vložena karta a nastavena dle předchozího návodu.

Pro každý návod je třeba mít připojen router prostřednictvím SSH, tedy v případě Windows doporučuji například program Putty. Tedy v konzoli musíte vidět:

root@turris:~#

V adresáři /root/sh (nemáte-li, vytvořte si podadresář 'sh') vytvořte soubor kompletni_zaloha.sh a do jeho obsahu vložte následující řádky. Pochopitelně je nezbytně nutné mít vyřešené sdílení a stejnou cestu jako mám já ('/mnt/tsd/backups'), případně adresář na kartě vytvořte ručně:

#!/bin/sh
sysupgrade -b /mnt/tsd/backups/turris-config_`date +"%Y_%m_%d-%H_%M"`.tar.gz

Pokud přesně nevíte jak nebo nepotřebujete ve skriptu nic měnit, můžete rovnou využít stažení skriptu přímo:

wget 'http://www.s474n.com/download/Turris/kompletni_zaloha.sh' > /root/sh/kompletni_zaloha.sh

Nastavíme skript pomocí 'chmod +x' spustitelný:

chmod +x /root/sh/kompletni_zaloha.sh

Jako poslední věc vytvoříme soubor 'kompletni_zaloha' v adresáři '/etc/cron.d/', tento zabezpečí automatické spouštění skriptu každý den v 3:30 ráno a zejména ono automatické zálohování:

MAILTO=""
30   3    *    *    *    root  /root/sh/kompletni_zaloha.sh

Dále zeditujeme soubor'/etc/sysupgrade.conf', ve kterém jsou zahrnuty extra věci pro další individuální zálohování. Sám tam mám přidané tyto dva adresáře navíc:

/root/.ssh/
/root/sh/

Skript bude automaticky volán každý den a vždy vytvoří soubor s názvem ve tvaru "turris-config_ROK_MĚSÍC_DEN.tar.gz". Každý ze souborů v mém případě nemá ani 40 kB a proto nijak neřeším zábor místa na 32 GB SD kartě. Do budoucna by bylo asi ideální volat nějaký skript, který by udržoval třeba 100 posledních záloh a zbytek mazal.


Líbí se vám nebo pomohl vám text výše? Můžete mě pozvat na kávu. Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru VytisknoutDoporučuji: MePaBlu Copyright S474N ©2004-2024